DZIECKO, KTÓRE NIGDY NIE DOROŚNIE. Cz. I
Dodane przez tpolomski dnia Sierpień 28 2013 19:57:07

DZIECKO, KTÓRE NIGDY NIE DOROŚNIE. Cz. I

 

Co to jest FAS?

FAS ( Fetal Alkohol Syndrome) czyli alkoholowy Zespół Płodowy, to jednostka obejmująca nieprawidłowości neuro- behawioralne oraz zmiany w budowie ciała i organach wewnętrznych. Nieprawidłowości te występują u dzieci matek, które spożywały alkohol w czasie ciąży.

 

Przyczyna FAS

Jedyną  przyczyną występowania FAS jest spożywanie alkoholu przez kobietę w ciąży. Przyszła matka spożywająca alkohol , dostarcza go również swojemu dziecku. Alkohol przenika przez łożysko i po ok. 40 min. jego stężenie u płodu jest zbliżone do stężenia alkoholu we krwi matki. W tym czasie alkohol krążący w organizmie dziecka  może nieodwracalnie uszkodzić jego mózg oraz powodować powstawanie innych defektów i zaburzeń. Również matki pijące alkohol w czasie karmienia piersią „ dostarczają „ go swoim dzieciom ze wszystkimi tego skutkami ( mózg dziecka rozwija się szczególnie intensywnie w pierwszym roku życia. Rodzaj i rozmiar uszkodzeń uzależniony jest od okresu ciąży, w którym matka spożyła alkohol, i tak:

 

KAŻDY ALKOHOL NIEZALEŻNIE CZY TO CZERWONE WINO, NALEWKA BABUNI, TO ALKOHOL ETYLOWY. ZDECYDOWANA WIĘKSZOŚĆ KONSUMENTÓW NIE DOZNAJE ŻADNYCH SZKÓD ZDROWOTNYCH ANI PSYCHOLOGICZNYCH WYNIKAJĄCYCH Z PICIA. NIE MA JEDNAK ROZSĄDNEGO LIMITU CZY NAPOJU ALKOHOLOWEGO , KTÓRY BYŁBY BEZPIECZNY DLA DZIECKA W ŁONIE MATKI.

 

Każda ilość alkoholu wypitego w czasie ciąży to ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka. Jeżeli dziecku się nawet „ uda” i nie będzie miało FAS, to i tak istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia nieco lżejszych zaburzeń i uszkodzeń, które w piśmiennictwie medycznym opisywane są w różny sposób:

 

Koniec cz. I

Zobacz cz. II>>

Opracowanie PARPA

 

O mnie >>

Dyplomy i ukończone kursy >>

Doświadczenie >>

Zakres usług >>