Kwiecień 22 2024 21:03:15
Polub nas na:
Facebook Twitter More...
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 3
Najnowszy użytkownik: gpolomska5
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
Nawigacja
Jadłowstręt psychiczny

Jadłowstręt psychiczny (anoreksja z grec. anorexia nervosa – an – brak, pozbawienie, orexis – apetyt) – jest to zaburzenie odżywiania. Po raz pierwszy opisał tą chorobę Richard Morton w XVII wieku. Osoba mająca problemy z przyjmowaniem pokarmu, wbrew pozorom dużo myśli  o jedzeniu, często przygotowuje dania dla bliskich.

Jej wygląd jest również charakterystyczny: zazwyczaj osoba cierpiąca na zaburzenia odżywiania jest cieplej ubrana, ma siną i szorstką skórę. Często ma problemy ze spadkiem ciśnienia tętniczego.  Pojawiają się obrzęki ( szczególnie narażone są dolne partie ciała).Zaczynają się pojawiać dolegliwości ze strony układu krążenia- duszność, kołatanie serca. Cechą charakterystyczną jest obniżony nastrój i zaburzenia miesiączkowania.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi co do etiologii choroby. Dziedziczy się nią z pokolenia na pokolenie. Objawami klinicznymi są:
•    Zmniejszenie masy ciała- ok.15 BMI norma 18>BMI,
•    Samodzielne wybieranie diet,
•    Spalanie dodatkowo kalorii n p.: leki moczopędne, przeczyszczające;
•    Tłumienie łaknienia,
•    Intensywne ćwiczenia fizyczne= rytuały,
•    Zaburzony obraz własnego ciała,
•    Zaburzenia miesiączkowania lub utrata potencji u mężczyzn.


Rodzina w świetle badań.
Rodzina osób, które chorują na anoreksję, dobrze funkcjonuje wewnętrznie. Jedynym problemem jest nieumiejętność w nawiązaniu prawidłowej komunikacji, a zwłaszcza brak porozumienia w konfliktach. Mamy pacjentek są nadmiernie zaangażowane w życie swoich córek. Tworzy się między nimi nadmierna zażyłość, przy braku ciepłego towarzyszenia. Odpytywanie  i rozliczanie z obowiązków swoich córek, przy małym wsparciu emocjonalnym są częstą praktyką. Klientki nie oddzielają swoich potrzeb, od oczekiwań ważnych osób z rodziny. Często nie potrafią wybrać swojego ryzyka. Realizowanie oczekiwań rodzinnych manifestuje się w odpowiedziach : „ przecież ja chciałam iść na te studia”. Przede wszystkim
klientki stawiają  na realizację oczekiwań matek. W rodzinach , w których występuje anoreksja wcześniej występowały przypadki zaburzeń odżywiania.

Osoby cierpiące na jadłowstręt mają kłopoty z autonomicznym funkcjonowaniem, choć na co dzień pokazują, że są społecznie dojrzałe . Jest to tylko fasada. Tak naprawdę prezentują silny lęk przed funkcjonowaniem społecznym. Są to perfekcjoniści, dążący do realizacji celów, nie potrafiący dokonywać wyborów przez dedukcję .

Terapia osób z anoreksją jest procesem długotrwałym.  Jedną z form leczenia anoreksji jest program powolnego przebierania na wadze.

O mnie >>

Dyplomy i ukończone kursy >>

Doświadczenie >>

Zakres usług >>

Podziel się tym artykułem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

323,898 unikalne wizyty

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.