Maj 20 2024 10:58:08
Polub nas na:
Facebook Twitter More...
Aktualnie online
Gości online: 2

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 3
Najnowszy użytkownik: gpolomska5
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
Nawigacja
DZIECKO, KTÓRE NIGDY NIE DOROŚNIE. Cz. I

DZIECKO, KTÓRE NIGDY NIE DOROŚNIE. Cz. I

 

Co to jest FAS?

FAS ( Fetal Alkohol Syndrome) czyli alkoholowy Zespół Płodowy, to jednostka obejmująca nieprawidłowości neuro- behawioralne oraz zmiany w budowie ciała i organach wewnętrznych. Nieprawidłowości te występują u dzieci matek, które spożywały alkohol w czasie ciąży.

 

Przyczyna FAS

Jedyną  przyczyną występowania FAS jest spożywanie alkoholu przez kobietę w ciąży. Przyszła matka spożywająca alkohol , dostarcza go również swojemu dziecku. Alkohol przenika przez łożysko i po ok. 40 min. jego stężenie u płodu jest zbliżone do stężenia alkoholu we krwi matki. W tym czasie alkohol krążący w organizmie dziecka  może nieodwracalnie uszkodzić jego mózg oraz powodować powstawanie innych defektów i zaburzeń. Również matki pijące alkohol w czasie karmienia piersią „ dostarczają „ go swoim dzieciom ze wszystkimi tego skutkami ( mózg dziecka rozwija się szczególnie intensywnie w pierwszym roku życia. Rodzaj i rozmiar uszkodzeń uzależniony jest od okresu ciąży, w którym matka spożyła alkohol, i tak:

  • I trymestr ciąży- spożywanie alkoholu może między innymi prowadzić do uszkodzeń mózgu, osłabia rozwój komórek, może uszkadzać serce, nerki, oczy i uszy, prowadzić do deformacji ;
  • II trymestr- spożywanie alkoholu osłabia rozwój mózgu, uszkadza mięśnie, skórę, gruczoły i kości, powoduje poronienia zagrażające zdrowiu matki;
  • III trymestr- spożywanie alkoholu osłabia rozwój mózgu i płuc, prowadzi do zaburzeń rozwoju wzrostu, uszkodzeń mózgu, przedwczesnego porodu.

 

KAŻDY ALKOHOL NIEZALEŻNIE CZY TO CZERWONE WINO, NALEWKA BABUNI, TO ALKOHOL ETYLOWY. ZDECYDOWANA WIĘKSZOŚĆ KONSUMENTÓW NIE DOZNAJE ŻADNYCH SZKÓD ZDROWOTNYCH ANI PSYCHOLOGICZNYCH WYNIKAJĄCYCH Z PICIA. NIE MA JEDNAK ROZSĄDNEGO LIMITU CZY NAPOJU ALKOHOLOWEGO , KTÓRY BYŁBY BEZPIECZNY DLA DZIECKA W ŁONIE MATKI.

 

Każda ilość alkoholu wypitego w czasie ciąży to ryzyko wystąpienia zaburzeń w rozwoju dziecka. Jeżeli dziecku się nawet „ uda” i nie będzie miało FAS, to i tak istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia nieco lżejszych zaburzeń i uszkodzeń, które w piśmiennictwie medycznym opisywane są w różny sposób:

  • Alkoholowy Efekt Płodowy- FAE- Fetal Alkohol Effect , nie w pełni wyrażony  FAS; z FAE rodzi się dziesięciokrotnie więcej dzieci niż z FAS.
  • Uszkodzenia Płodu Spowodowane Alkoholem np.: wady serca, wzroku, słuchu, anomalie stawów.
  • Poalkoholowe  Zaburzenia Układu Nerwowego np.: zaburzenia uwagi.

 

Koniec cz. I

Zobacz cz. II>>

Opracowanie PARPA

 

O mnie >>

Dyplomy i ukończone kursy >>

Doświadczenie >>

Zakres usług >>

Podziel się tym artykułem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

326,254 unikalne wizyty

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.