Lipiec 19 2024 20:03:48
Polub nas na:
Facebook Twitter More...
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 3
Najnowszy użytkownik: gpolomska5
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
Nawigacja
EGZYSTENCJALIZM -

EGZYSTENCJALIZM

Twórcą egzystencjalizmu jest Rollo May ( 1909-1994), wraz z Binswangerem i Bossem  zdefiniowali terapię egzystencjalną jako postawę. Egzystencjalizm jest względnie spójną teorią istnienia. Bycie -dla-siebie  oraz dążenie do autentyczności odzwierciedla egzystencjalny cel terapii, jakim jest wyjście poza konflikt i dążenie do spełnienia.

 KONFLIKTY INTRAPERSONALNE W UJĘCIU TERAPII EGZYSTANCJALNEJ.

 Lęk i obrony- lęk jest cechą osobniczą każdego człowieka. Boimy się końca naszej egzystencji. Akceptacja cykliczności naszego życia, jego początku i końca musi prowadzić do lęku. „Lęk, to nie coś, co mamy, lecz coś czym jesteśmy”.( May ,1977)

„(...) Lęk, produkuje mechanizmy obronne (Yallom,1980). Człowiek jest rozdarty między lękami egzystencjalnymi a kłamstwami, dzięki którym jednostka może się chronić.

W „Męstwie bycia” Tillich wyraził następującą myśl”(…)musimy znaleźć w sobie odwagę

i zaakceptować lęk(…)jako część ceny za nasze jedyne w swoim rodzaju człowieczeństwo.

Zamiast możemy zyskać radość bycia jedynym w swym rodzaju człowiekiem”.

            I tak na tej podstawie rodzi się w człowieku poczucie własnej wartości, gdzie osoba jest nastawiona na siebie. Staje się dzięki temu osobą autentyczną, u której samoakceptacja jest ważniejsza , od tego , co myślą o jednostce osoby trzecie. Oczywiście całkowite  wyzbycie się aprobaty społecznej, jest celem nierealnym. Mamy być jednak dla siebie bardziej wyrozumiali i troskliwi , a przede wszystkim być uczciwymi wobec siebie. Jesteśmy autentyczni tylko wtedy, gdy dobrze o sobie myślimy , i kiedy lubimy przebywać w swoim towarzystwie. Poczucie własnej wartości to naturalna reakcja, często jednak musi być wypracowywana w gabinecie psychoterapeuty, gdzie niejednokrotnie dochodzi do walki o swoją autentyczność.

 Odpowiedzialność. Wybór odpowiedzialności prowadzi, wcześniej czy później do konfrontacji z egzystencjalnym lękiem. Z kolei wybór kłamstwa, ( mechanizmy obronne tj: zaprzeczanie, wyparcie ), konformizmu czyni nas odpowiedzialnymi za niewykorzystanie możliwości bycia sobą. Stajemy wówczas wobec egzystencjalnego poczucia winy ( May, 1958). W terapii egzystencjalnej praca terapeutyczna polega na tym, żeby to klient zebrał siły i stał się bardziej odpowiedzialny, a zatem bardziej autentyczny i wolny.

 KONFLIKTY INTERPERSONALNE W UJĘCIU TERAPII EGZYSTENCJALNEJ.

 
 Bliskość. Jest to integralna część człowieczeństwa. Martin Buber w swojej książce „Ja i Ty”

( Buber, 1992) twierdził ,że  podstawową formą relacji „ja-ty” jest spotkanie, w którym „ja”    i „ty” otwierają się na siebie wzajemnie, ujawniając nie tylko własne przekonania i uznawane wartości, lecz również „istniejąc dla siebie nawzajem”. Jego zdaniem relacja międzyludzka, której podstawowym fenomenem jest dialog i miłość, stanowi kolebkę prawdziwego życia,    a "każde prawdziwe życie jest spotkaniem."  „Tworzenie znaczącego spotkania między osobami wymaga wzajemnych dążeń i starań , które obejmują;

  • Szczere i unikające manipulacji komunikowanie;
  • Rozumienie i akceptację indywidualności drugiej osoby i tolerancję na jej odmienność;
  • Podejmowanie ryzyka odsłaniania tych aspektów własnej osoby, którymi „nie jesteśmy zachwyceni” oraz wyrażania tych treści, które są ważne osobiście;
  • Próby zrozumienia jak druga osoba spostrzega i rozumie przebieg naszego spotkania.

Odkrywanie, że spotkanie z drugą osoba, którego treść jest dla nas znacząca może służyć wzrostowi poczucia naszej wartości i nadawać większego znaczenia naszemu życiu.

Od stopnia zaawansowania i efektów tych starań zależy w dużym stopniu czy spotkania z drugą osobą będą znaczące. Jeżeli będą, to rosną szanse że będziemy stawać się dla siebie ważnymi osobami. (J. Melibruda )

 Opracowanie Izabela Patura

 na podstawie książki „Systemy psychoterapeutyczne” J. Prochaska, J. Norcross

 

O mnie >>

Dyplomy i ukończone kursy >>

Doświadczenie >>

Zakres usług >>

Podziel się tym artykułem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

336,490 unikalne wizyty

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.