Maj 20 2024 09:55:30
Polub nas na:
Facebook Twitter More...
Aktualnie online
Gości online: 3

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 3
Najnowszy użytkownik: gpolomska5
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

Brak wiadomości. Może czas dodać własną?
Nawigacja
MITY I PRAWDY O ALKOHOLU CZĘŚĆ II

MITY I PRAWDY O ALKOHOLU CZĘŚĆ II

 

  • Alkohol zapobiega chorobie wieńcowej i zawałom serca.

Niektóre badania wykazują, że picie niewielkich ilości alkoholu wpływa ochronnie na serce, należy jednak podchodzić do tego typu badań bardzo ostrożnie. Ochronne działanie alkoholu ma polegać na jego wpływie na gospodarkę tłuszczową i na opóźnianiu procesu miażdżycowego . Niestety nie jest wiadomo, jaki może być efekt końcowy systematycznego spożywania nawet niewielkich ilości alkoholu. Dla niektórych oznacza to poparte naukowymi argumentami wchodzenie w uzależnienie. Osoby , których organizmy z przyczyn genetycznych są mniej odporne na działanie alkoholu, mogą stosunkowo szybko uszkodzić sobie układ nerwowy, wątrobę czy trzustkę.

Do każdego z nas należy więc wybór, czy „chronić” za pomocą alkoholu swoje serce, czy też ryzykować innymi poważnymi następstwami zdrowotnymi picia, łącznie z uzależnieniem. Warto jednocześnie uświadomić sobie, że alkohol i produkty  jego przemiany działają bardzo niekorzystnie na mięsień sercowy, prowadząc do jego zwyrodnienia, oraz uszkadzają śródbłonek naczyń krwionośnych, narażając je tym samym na pęknięcie, które może spowodować wylew krwi do mózgu czy zawał.

 

  • Alkohol jest środkiem rozgrzewającym organizm.

Efekt ogrzania jest tylko chwilowy. Wypicie alkoholu powoduje bowiem na krótki czas poczucie ciepła spowodowane napłynięciem do rozszerzonych naczyń skórnych ciepłej krwi ze środka organizmu. Rozszerzone naczynia krwionośne przyspieszają  wymianę ciepła z otoczeniem i tym samym jego utratę. Ochłodzona krew wraca z powrotem do narządów wewnętrznych, zaburzając ich funkcjonowanie. Stąd częste przeziębienia ( niejednokrotnie zapalenia oskrzeli czy płuc) u osób, które po wypiciu alkoholu starały się gwałtowanie ochłodzić na świeżym powietrzu. Wiadomo, że podczas wojny Szwecji z Rosją prowadzonej przez króla Karola XII według kronikarza „ zmarło na śmierć 4 tysiące żołnierzy z tych, co się wódką rozgrzewali”. Podobnie było z żołnierzami Napoleona podczas marszu na Rosję.

 

  • Alkohol może zastępować pokarm.

Alkohol dostarcza organizmowi pewną ilość kalorii ( z 1 g około 7 kcal), jednak są to tzw. puste kalorie. Alkohol nie zastąpi składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu, takich jak białka, węglowodany czy tłuszcze. Nie może stanowić źródła energetycznego , nie tylko ze względu na wielokierunkową toksyczność, ale również ze względu na metabolizm, uniemożliwiający gromadzenie się zapasów energetycznych.

 

 

  • Alkohol jest środkiem poprawiającym trawienie.

Alkohol drażni i uszkadza śluzówki, zaburza pracę jelit, utrudnia wchłanianie pokarmów, a także upośledza funkcje narządów niezbędnych do prawidłowego przebiegu procesu trawienia, takich jak wątroba czy trzustka. Osłabienie procesów trawienia i zaburzenia wchłaniania powodują niedożywienie. Efektem niedożywienia mogą być stany niedocukrzenia, które są szczególnie niekorzystne dla mózgu i spowodować jego uszkodzenie.

 

 

  • Alkoholicy to ludzie z marginesu. To ludzie źli i niemoralni.

Z opiniami tymi trudno dyskutować, bo przeczą im powszechnie znane fakty. Problemy z alkoholem mieli bowiem wspaniali pisarze i poeci ( w tym niektórzy spośród laureatów literackiej Nagrody Nobla). Do pobytów w ośrodkach leczenia uzależnień przyznawały się gwiazdy światowego kina i teatru. Także znani polscy artyści  oraz osoby publiczne, nie ukrywają, że miały w przeszłości problem alkoholowy, jednak potrafiły się z nim uporać.

 

O mnie >>

Dyplomy i ukończone kursy >>

Doświadczenie >>

Zakres usług >>

Podziel się tym artykułem
Dodaj do:
Adres:
Na forum:
HTML:

Komentarze
Brak komentarzy. Może czas dodać swój?
Dodaj komentarz
Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.
Oceny
Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się lub zarejestruj, żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?

326,215 unikalne wizyty

Powered by PHP-Fusion copyright © 2002 - 2024 by Nick Jones.
Released as free software without warranties under GNU Affero GPL v3.